młotek
Prawo gospodarcze 20.05.2022 Napisane przez: KPLM adwokaci

Wniosek o uzasadnienie wyroku

Co robić w przypadku przegrania procesu?

Strona, która przegrywa proces cywilny w pierwszej instancji nie zawsze jest przekonana co do prawidłowości rozstrzygnięcia sądu. W celu uzyskania szansy na zmianę niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia powinna podjąć czynności zmierzające do wniesienia apelacji.

W tym celu strona musi w terminie 7 dni złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeżeli wyrok był ogłoszony, to termin ten liczy się od dnia ogłoszenia, a jeżeli wyrok był stronie doręczony (np. wyrok zaoczny oddalający powództwo, który był doręczony pozwanemu) – od dnia doręczenia. Jeżeli strona nie dochowa tego terminu to wniosek o uzasadnienie zostanie przez sąd odrzucony (art. 328 § 4 kpc). Tym samym wyrok uprawomocni się po upływie 7 dni od dnia jego ogłoszenia albo doręczenia, jeżeli ustawa przewiduje doręczenie z urzędu.

Oczywiście, jeżeli wystąpią szczególne okoliczności, które uniemożliwiły stronie złożenie wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku, to zawsze będzie możliwość wnioskowania o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności. Sąd będzie oceniał taką sytuację „z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy oraz obiektywnego miernika staranności, jakiej można oczekiwać od strony należycie dbającej o swoje interesy” (tak Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21.5.2020 r., V CZ 15/20) należy jednak zauważyć, że w praktyce sądy są bardzo ostrożne w przywracaniu terminów do dokonania czynności procesowych.

Wyrok z pisemnym uzasadnieniem doręcza się jedynie tej stronie, która zgłosiła o to wniosek.

UWAGA!

Nawet sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku z urzędu nie zwalnia strony od obowiązku zgłoszenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.

Od tej zasady jest wyjątek – gdy przepis szczególny nakazuje doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem z urzędu.

Taki wyjątek jest przewidziany w art. 387 § 3 zd. 3 – nakazujący sądowi II instancji – w przypadku braku ogłoszenia - doręczenie wyroku, wraz z uzasadnieniem obu stronom.

Co należy wskazać we wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem.

Wniosek musi wskazywać w jakim zakresie strona domaga się uzasadnienia wyroku, tj. czy domaga się jego uzasadnienia w całości, czy w części. Jeżeli zakres uzasadnienia nie zostanie wskazany we wniosku, to sąd wezwie stronę o uzupełnienie tego braku formalnego w terminie tygodnia. Jeżeli strona nie zachowa tego terminu, to wniosek o uzasadnienie sąd odrzuci (art. 328 § 4 kpc). Na postanowienie sądu o odrzuceniu wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem służy zażalenie (art. 3941a§ 1 pkt 7 kpc).

UWAGA!

Ustawa nie dopuszcza składania „na wszelki wypadek” wniosku o sporządzenie uzasadnienia i nadesłanie wyroku wraz z uzasadnieniem. Wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku złożony w dniu jego ogłoszenia, lecz przed dokonaniem ogłoszenia, jest nieskuteczny (uchwała Sądu Najwyższego z 24.05.2017 r., III CZP 18/17).

Wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem podlega opłacie (100 zł – art. 25 b ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

W przypadku wniesienia środka zaskarżenia opłatę uiszczoną od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zalicza się na poczet opłaty od środka zaskarżenia. Ewentualna nadwyżka nie podlega zwrotowi (art. 25 b ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Jeżeli strona nie uiści opłaty przy składaniu wniosku to sąd wezwie ją do uzupełnienia tego braku formalnego w terminie 7 dni. Po bezskutecznym upływie tego terminu sąd wniosek odrzuci (art. 328 § 4 kpc).

Wzór wniosku o uzasadnienie wyroku

Warszawa, dnia ....................... r.

Sąd Okręgowy w Warszawie

I Wydział Cywilny

al. „Solidarności” 127

00-898 Warszawa

Powódka: Cecylia Rosczeniowa

(adres w aktach)

Pozwany: Paweł Obronny

(adres w aktach)

Sygn. akt: I C 1111/22

Wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem

Działając w imieniu własnym, wnoszę o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku z dnia 20 maja 2022 r. w całości i doręczenie przedmiotowego wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem na mój adres zamieszkania. ................................................

............................................................

(własnoręczny podpis powódki)

 

Załącznik: znaki opłaty sądowej (100 zł).